A vályogházaktörténete
Avályogtéglákvagyvályogtéglákmár i. e. 9000-benismertekvoltak. Ezeket a téglákatúgykészítették,hogyasárhozkötőanyagokat,példáulrizshéjatvagyszalmátkevertek,majda levegőn szárítottákéségetés nélkülmegkeményítették.
Az„adobe”szókelet-szláv eredetű,éselőször1693-banemlítik.Avályogházakazonbanviszonylag későn, a 19. századtólkezdvejelentekmegéskezdtekelterjedniMagyarországon. Általábanolyanterületekenhasználták a vályogházat, aholahagyományosépítőanyagok(faéskő)hiányoztak, például az Alföldön és a Kisalföldön.
A természetes vályogfinomszemcséjű talaj, amelynekszemcsemérete40:40:20 aránybanagyag,iszapéshomok. Ez azonbankülönbözikaz„építésiagyagtól”,amelyszemcsés ásványiadalékanyagokésrostos növényiadalékanyagokkeverékébőláll.
Kiindulásipont, azazvályog.
AzépítőiparbanhasználtAdobekét főösszetevőbőláll
szemcsés összetevő:pl.atermészetbenelőforduló vályogvagyhomok (néhafinomkavicsvagyadalékanyag) és agyagmesterségeskeverékemeghatározottarányban;
rostos összetevő: bármilyennövényi rost,amely nem bomlik le könnyen(pl.szalma, forgács,pehely,rizshéjvagynövényevőállatoktrágyája).
Avályogtéglákkészítésénekfolyamatátvályogöntésneknevezik. A megfelelőenösszekevertésjólmegnedvesítettanyagotegydeszkafenekűformába,azúgynevezett vályogformábaöntik, hogy az anyagneengedjebealevegőt a formába.
Aformamérete általában megegyezik atégla méretével,32x15 x 12 cmvagy30x 15 x 15 cm.Miutánatéglákatkivettékaformából,jól szellőző, napfénytőlés esőtől védetthelyenkellszárítani.Azutóbbiidőbenakis kapacitású mobilprésekkeltörténőgépiformázás is elérhető, amelyegyenletes minőségűtéglákatállít elő.
Avályogtéglákonkívülavályogbólvakolat iskészíthetőaz épületekkülsőés belsőfalaihoz.Avastagságtólésazalkalmazástólfüggőenagyagvakolat, alapvakolatésbefejező vakolatáll rendelkezésre,amelyektermészetespigmentekkelkülönböző színekbenfesthetők.
A vályogházak előnyei és hátrányai
Annakellenére, hogyavályoghagyományoséskörnyezetbarátépítőanyagkéntlegendás,avályognakelőnyeimelletthátrányai isvannak.Fontos,hogytisztábanlegyenezekkel,havályogházépítésétvagyfelújítását fontolgatja.
A vályogfalazat hátrányai
Érzékenységa nedvességre és a fagyra. Sajnos a vályog nem vízálló, ezértkülönösgondotkellfordítaniazesőés atalajnedvesség elleni védelemre. Nagyon fontos az alapos szigetelés és afelületelőkészítése,ésatetőszerkezetnekjóvaltúlkellnyúlniaafalon, hogy megvédjeaztazesőtől.
Alacsonyteherbírás.
Hajlamosa zsugorodásra. Afalakakiszáradássaltérfogatukatveszítik,ésidővelmegrepednek,ezértnemlehetőketteljesmértékbenvédeni.
Alacsonyvakolatállóság.
Nemhasználhatókarzatkéntvagyoszlopként.
Nemszabványosított. A szabványosításalapvetőfontosságúa minőségbiztosításszempontjából,dea vályognem szabványosítható.Ezértakülönbözőhelyszínekeneltérőtulajdonságokkal rendelkezik, és mindigmásképpkellkezelni.
A vályogfalazat előnyei
Természetesanyagokbólkészül, amelyekkörnyezetbarátok,és sikeresenkombinálhatók más környezetbarát építőanyagokkal.
Fenntartható ésenergiahatékonyépítőanyagokelőállítása.
Alacsonyanyag- ésszállításiköltségek.Készíthetőkiásotttalajbólalapozáshozéspincékhez.
Könnyenformázható,alakíthatóésújrafelhasználható. Víz hozzáadásávalújraformálható,ígyakívántalakra változtatható.
Rendkívülhatékony hangszigetelésben.
Kellemeshőmérsékletetés páratartalmattart fenn.Elnyelialevegőbőlafeleslegesnedvességet, ésszükségszerint elpárologtatja,ígyszabályozza a helyiség páratartalmát. Magas hőmegtartás. Ennek oka,hogyazanyagnehezebb ésafalakáltalábanvastagabbak (ami hátrányos lehet).
Alégzőszervimegbetegedésekreispozitívhatássalvan,mivelanedvességgelegyüttmegkötiakisporszemcséket.
Tűzállóság.
Kevesebb szerszámra van szükség az építéshez, és maguktól is elindíthatók. Akár saját kezűleg is építhetünk vályogházat, ha előbb megfelelő szakmai segítséget kapunk.